Supernova Inland Champs 2020 - Burton SC

Supernova Class 2020 Inland Championship Results

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName HelmAgeGroup HelmSex R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Gold 1271 Blithfield SC Matt Biggs Master M 3.0 2.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0 14.0 10.0
2nd Gold 1060 Exe SC Alex Horlock Standard M 2.0 1.0 1.0 4.0 5.0 (6.0) 19.0 13.0
3rd Gold 1245 Cotswold SC Cliff Millliner   M 1.0 4.0 (32.0 OCS) 1.0 7.0 1.0 46.0 14.0
4th Gold 1261 Cotswold SC Gavin Young Standard M (4.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 4.0 19.0 15.0
5th Silver 1192 Bartley SC John Knight Master M 8.0 5.0 2.0 5.0 (11.0) 5.0 36.0 25.0
6th Silver 1018 Girton SC Alan Bishop Standard M (10.0) 10.0 9.0 10.0 3.0 3.0 45.0 35.0
7th Silver 1172 Derwent Reservoir SC Andy Weatherspoon Master M 9.0 6.0 8.0 6.0 (13.0) 7.0 49.0 36.0
8th Silver 1031 Bartley SC John Ling Master M 6.0 7.0 6.0 (9.0) 9.0 8.0 45.0 36.0
9th Gold 1257 Bartley SC Mike Gibson Veteran M 7.0 9.0 (32.0 OCS) 8.0 4.0 9.0 69.0 37.0
10th Gold 1175 Blithfield SC Colin Anderson   M 5.0 8.0 7.0 7.0 (16.0) 11.0 54.0 38.0
11th Silver 1082 Blithfield SC Ben Eaves   M (17.0) 13.0 5.0 11.0 10.0 15.0 71.0 54.0
12th Gold 1160 Cotswold SC Paul Undrell Veteran M 12.0 16.0 13.0 14.0 6.0 (17.0) 78.0 61.0
13th Silver 1189 Blithfield SC Tom Chadfield Veteran M 13.0 12.0 10.0 13.0 19.0 (32.0 DNS) 99.0 67.0
14th Silver 1275 Burton SC Iain Barlow   M 11.0 (18.0) 12.0 18.0 14.0 12.0 85.0 67.0
15th Silver 1203 Cotswold SC Steve Johnson Veteran M 14.0 (23.0) 11.0 15.0 8.0 20.0 91.0 68.0
16th Gold 1184 Bartley SC Garry Butterfield Master M (21.0) 15.0 16.0 19.0 15.0 10.0 96.0 75.0
17th Silver 1230 Llandegfedd SC Jonny Everett Master M 18.0 11.0 14.0 12.0 (24.0) 24.0 103.0 79.0
18th Silver 1221 Haversham SC Adrian Lumb Veteran M 15.0 19.0 17.0 (21.0) 17.0 14.0 103.0 82.0
19th Silver 1080 Felpham SC James Gerwatt Master M 19.0 14.0 19.0 (22.0) 18.0 19.0 111.0 89.0
20th Silver 1130 Girton SC Ed Johnson Standard M 20.0 (22.0) 20.0 20.0 21.0 18.0 121.0 99.0
21st Silver 1234 Attenborough SC Nick Whiles Master M 24.0 17.0 21.0 16.0 (27.0) 23.0 128.0 101.0
22nd Silver 1099 Sutton-in-Ashfield SC Peter Housley Master M 23.0 21.0 15.0 23.0 (25.0) 22.0 129.0 104.0
23rd Bronze 1180 Bartley SC David Stephen Standard M 16.0 20.0 (32.0 OCS) 24.0 23.0 21.0 136.0 104.0
24th Silver 1019 Hollowell SC Alison Linnell Lady F (28.0) 28.0 23.0 26.0 20.0 16.0 141.0 113.0
25th Gold 1254 Girton SC Tony Bleasdale Master M 22.0 25.0 (32.0 DNS) 32.0 DNS 22.0 13.0 146.0 114.0
26th Bronze 1167 Bartley SC Stuart Stephen Veteran M (32.0 DNF) 30.0 25.0 27.0 12.0 25.0 151.0 119.0
27th Bronze 1171 Teesdale SC Mark Meadows Veteran M (32.0 DNF) 24.0 18.0 17.0 32.0 DNS 32.0 DNS 155.0 123.0
28th Bronze 1218 Haversham SC Paul Bates   M 25.0 27.0 22.0 25.0 26.0 (32.0 DNF) 157.0 125.0
29th Bronze 461 Combs SC Derek Hillesdon Master M 26.0 (29.0) 24.0 29.0 29.0 27.0 164.0 135.0
30th Silver 1008 Hollowell SC Norman Carter Veteran M 27.0 26.0 (32.0 DNF) 32.0 DNS 28.0 26.0 171.0 139.0
31st Bronze 412 Haversham SC Patrick Pakes Standard M (32.0 DNF) 32.0 DNF 26.0 28.0 30.0 28.0 176.0 144.0


burtonsailingclub.co.uk
enquiries@burtonsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com